Poznámka autora stránky:

Příspěvky na tuto diskusní stránku CARVER.CZ , prosím, zasílejte prostřednictvím e-mailu  jara.skiplus@atlas.cz.


 • 28.02.2004 - J.Masopust  -  Nehledejme rozdíl tam kde není - II. !

  Jirka Matuška mi dělá radost, patřil k mým nejlepším žákům a jsem rád, že jako učitel lyžování a lektor navázal na naše praktické a racionální chápání techniky v lyžování. Na 100% se mohu připojit k jeho názoru, že nový tvar lyží  (kterému říkáme carvingový),  umožňuje plně  realizovat  revoluční techniku, kterou jsme po našich žácích i lektorech již  víc než 30 let chtěli. Sám cítím jak je to na nových lyžích snadné a přestože nyní už nelektoruji - plně chápu i Petrovu zkušenost. Vysvětlovat stejné pohyby pod dvěma různými názvy oblouků není jen pedagogický nonsens snižující autoritu lektora, ale dělá to z něj v očích žáků skutečně "blbce". Jak správně Jirka napsal, nehledejte rozdíl, tam kde není. Radost z lyžování vám přeje Picman.


   

 • 23.02.2004 - J.Matuška  -  Nehledejme rozdíl tam kde není !

  Navázal bych na na Petra svojí zkušeností z víkendového doškolení lyžařských pedagogů Avie Čakovice, kde jsme s Járou doškolovali 25 cvičitelů a instruktorů, převážně velmi zkušených pedagogů. Procházel jsem s nimi Carvingové oblouky a musím konstatovat, že můj výklad se mírně lišil od toho, co jsem říkal před lety o "kročných"=paralelních obloucích (menší důraz na vertikální pohyb, víc rozdělená váha mezi obě lyže...). Pohyby které jsem jsem jim ukazoval,  se ale nijak nelišily od toho, co ukazuji na školení již přes 15 let. Neumím si představit, že tyhle stejné pohyby bych svým zkušeným starším kolegům prezentoval pod dvěma různými názvy. Těžko bych to zdůvodnil i rozdílným důrazem na vertikální pohyb nebo rozdělením váhy, protože tohle se výrazně liší i mezi carvingovou slalomkou a obřačkou, což mí kolegové dobře ví.  Moderní lyže nám konečně dovolují udělat to, co  nás Honza Maršík dlouhá léta učí, o co jsme se snažili  a co staré lyže moc nepodporovaly. Prostě, konečně to na nich funguje. Pohybový princip je na "starých" i "nových" lyžích úplně stejný a tak nemá smysl hledat rozdíl tam, kde žádný není.


   

 • 22.02.2004 - P.Hosman - Prakticky k duplicitě Carvingových a "Kročných=paraleních oblouků"

  Přátelé, ono to není ani tak o porovnávání textů různých autorů, jak píše Jára, ale o tom, 

  co budete při školení lyžařských pedagogů na kopci skutečně ukazovat.

  Já jsem si to na školení nových i „starých“ instruktorů a cvičitelů lyžování už užil. Nejprve jsem jim vysvětlil a ukázal původní „kročné=paralelní“ oblouky, které již někteří znali. Potom jsem začal vysvětlovat a co nejhorší – ukazovat – Carvingové oblouky. Ať jsem používal jakákoliv synonyma, ukazoval jsem ve skutečnosti stále ty stejné pohyby – trapně pod dvěma různými  názvy. V družstvu jsem měl dost silných individualit a tak si všichni chvíli mysleli, že je jen zkouším,  jak rychle tenhle trik sami odhalí. První odvážlivci se na to zeptali pravda až v bufetu a tak následující diskuse byla skutečně "mazec" s jasným výsledkem: je to úplný nesmysl. Tak, to je moje první a poslední praktická zkušenost na tohle téma. Podruhé už ze sebe rozhodně blbce dělat nebudu.


 • 26.04.2002 -  J.Maršík - Ke kritice duplicity Carvingových a Kročných=paraleních oblouků....

  Nazdar Jarouši, vzhledem k tomu, že jsme to již včera probrali Ti nebudu na jednotlivé stati podrobně reagovat, chci Ti jenom vyjádřit podporu a sdělit že máš úplnou pravdu. Jde jen o to , jestli to pochopí také ostatní. Honza.


 • 23.02.2004 -  J.Pluskal - POROVNÁNÍ CARVINGOVÝCH A PARALELNÍCH=KROČNÝCH OBLOUKŮ

  MÁME-LI ZJISTIT, ZDA SE CARVINGOVÉ OBLOUKY LIŠÍ OD PŮVODNÍCH PARALELNÍCH=KROČNÝCH OBLOUKŮ, NEZBÝVÁ NEŽ POROVNAT TEXTY AUTORŮ

  Každý autor má samozřejmě  jinou slovní zásobu a formu vyjadřování. Porovnávat tedy není třeba Štumbův "květnatý sloh" a  Milošovo "složité vyjadřování"ale 

  jaké pohyby se ve skutečnosti na základě popisů odehrají.

   Vezmu-li Štumbův nový  text o carvingových obloucích a použiji jej pod názvem kročné=paralení oblouky

  jde z 99% o "KVĚTNATĚJŠÍ" vyjádření těch samých pohybů, které "KOSTRBATĚJI" 30 let popisovali

   autoři Maršík-Příbramský a 

  co po nás na svahu Honza Maršík, Pepa Masopust, Krůša...ty dlouhé roky chtěli - a co nám moc nešlo

   

  <TEXTY K POROVNÁNÍ =klikněte zde>  

   

  Jediný rozdíl, který najdete u nových Carvingových oblouků je modře označený text.  Červený text potom popisuje unikátní možnost postavit se v zahájení Carvingových oblouků na vnitřní lyži a ve vedení přejít zpět na vnější. Z akademického hlediska je to báječné téma na dizertačky - v praxi   nepoužitený "nesmysl", protože rozhazovat si v základní výuce vědomě dynamickou rovnováhu je porušením všech zásad pedagogiky.

  Stále pevně doufám, že nám Štumba jen  v praxi ukazuje, co je to za nesmysl pokoušet se na základě umělých konstrukcí zavést duplicitu Carvingových a Paraleních(bývalých kročných) oblouků.


 • 15.10.2003 -  J.Maršík - K návrhu nové struktury výuky předloženému J.Štumbauerem

  Vazeni clenove metodicke komise, zasnu nad skutecnosti, ze nova struktura vyuky techniky sjizdeni a zataceni na lyzich se da vytvorit premalovanim obdelnicku na elipsy. Rovnez zarazeni racecarvingovych a funcarvingovych oblouku do etapy zakladniho lyzovani se Vam povedlo!
  P.S. Preji hodne zdaru Vasemu dalsimu badani.